Bajba jutott légi járműveket mentettek Nógrád vármegyében

2025. április 30. 13:50

Szerencsére csak egy gyakorlat keretében következett be a légi baleset, amelynek során többen megsérültek, tűzoltók, mentők, rendőrök, katonák voltak a helyszínen. A mostanihoz hasonló gyakorlatok célja az, hogy összehangolják a bajba jutott légi járművek kutatásában, mentésében érintett szervezetek munkáját, közös tapasztalatot és jól használható ismereteket szerezzenek, felkészüljenek az ilyen szituációkra, és a sérültek minél gyorsabb, szakszerűbb mentésére.

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évente egy alkalommal szakmai továbbképzést és gyakorlatot szervez a kijelölt kutató-mentő egységek állománya részére. Ebben az évben Nógrád vármegye adott otthont a gyakorlatnak, amelyen azok a szervezetek vettek részt, amelyeknek egy bajba jutott légi jármű mentése során feladata lehet. A közös munkába a katasztrófavédelem erőin kívül a honvédség, a rendőrség, a mentőszolgálat, a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat, a Magyar Vöröskereszt Nógrád vármegyei szervezete és a Magyar Nemzeti Mentődrónpilóták Egyesülete kapcsolódott be.

A gyakorlat forgatókönyve szerint április 30-án egy Cessna-182 típusú kisrepülőgép pilótája leszállásra készült a pásztói repülőtéren, ezzel egy időben egy Robinson R44 típusú helikopter sétarepülést végzett a Mátrában. A két légi jármű – négy-négy emberrel a fedélzetén –összeütközött a levegőben. A helikopter pilótája jelentette a légiforgalmi szolgálat felé az esetet, valamint azt, hogy kényszerleszállást kísérelt meg. 

A repülőgép állapotáról nem álltak rendelkezésre információk, vélelmezhetően szintén kényszerleszállást hajtott végre. A repülőtéri repüléstájékoztató szolgálat jelezte a 112-es segélyhívón a balesetet, ezzel egy időben életbe léptette saját kényszerhelyzeti tervét. Ennek alapján a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság ügyelete riasztotta az ilyen esetben szükséges erőket, jelentette az eseményt a BM OKF központi főügyeletének, amely életbe léptette az Országos Légi Kutató-mentő Rendszert, illetve értesítette a társszerveket.

A Cessna három utasa súlyos sérüléseket szenvedett, egy könnyű sérült segítségért indult a Pásztó és Tar közötti erdős területen. A helikopter pilótája és egyik utasa a roncsba szorult, a járműben ülő másik két ember zavart állapotban, az erdőn keresztül próbálta elhagyni a helyszínt, de eltévedtek.

A műszaki mentésben a pásztói, a bátonyterenyei, a salgótarjáni és a szécsényi hivatásos tűzoltók, valamint a Nógrád vármegyei katasztrófavédelmi műveleti szolgálat vett részt. A mentési munkálatokba a hivatásos tűzoltók mellett az Ipoly-völgyi Különleges Mentő, a HELP Mentőegyesület és az Észak-Mátra Mentőegyesület önkéntesei terepjárókkal és quadokkal kapcsolódtak be. Az eltűnt sérültek felkutatásában a Cserhát Mentőkutyás és Különleges Mentő Egyesület keresőkutyás egységei segédkeztek. A mentés a káreset helyszínének nagysága, tagoltsága és a feladatok összetettsége miatt csoportirányítással valósult meg.

A légi járművek pontos helyét egy Szolnokról riasztott katonai helikopter derítette fel. A bajbajutottakhoz a helikopterről leeresztettek egy szakembert, ő nézte meg és osztályozta a sérülteket, állapotuktól függően légi úton, mentőautóval, hordágyon, quaddal vagy terepjáróval juttatták el őket a kórházba, vagy arra az átadási pontra, ahol a mentőszolgálat munkatársai megkezdték az ellátásukat.

Az április 30-án megtartott gyakorlaton jelenlévők egy összehangolt beavatkozás különböző mozzanatait tekinthették meg a riasztástól a tűzoltóegységek beavatkozásáig, valamint élőben követhették a sérültek osztályozását és orvosi ellátását.

Toldi Péter tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Tűzoltósági Főosztályának helyettes vezetője a gyakorlat befejeztével a résztvevő egységekkel közösen értékelte a látottakat.

Fotó: Szőke Péter BM OKF