Esküt tettek a fiatal tisztek
2026. június 27. 11:03
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának hallgatói június 27-én a Szent Korona másolata és a történelmi zászlók előtt, Magyar Péter miniszterelnök, Pósfai Gábor belügyminiszter, dr. Deli Gergely, az NKE rektora, valamint a rendvédelmi szervek vezetőinek jelenlétében tettek esküt. Az ünnepélyes eskütételre, amelyen részt vett az országos katasztrófavédelmi főigazgató és mindhárom helyettese, ezúttal is az NKE Ludovika téren került sor.
A hallgatók a hazára és hivatásuk legmagasabb szintű gyakorlására esküdtek fel. A 173 fiatal tiszt között a Katasztrófavédelmi Intézet 2023-26-os évfolyamának tizenhárom diákja is ott volt, nyolcan az iparbiztonsági szakirányon, öten pedig a katasztrófavédelmi műveleti szakirányon végeztek, közülük hatan kiváló eredménnyel.
Beszédét Magyar Péter azzal kezdte, hogy a fogadalomban kimondott „Esküszöm!” csak egyetlen szó, mégis egy életre szól. Benne van a haza, a szolgálat, a törvény, valamint az a tartás is, amely nélkül nincs valódi rend, valódi biztonság, valódi közszolgálat - fogalmazott a miniszterelnök. Hozzátette, a magyar rendvédelem vissza kíván nyúlni az 1849 májusában újjáalakult kormány elveihez, az alapvetéshez, amely szerint a törvény nem állhat a hatalom szolgálatában. „Ma, Magyarország miniszterelnökeként azt üzenem önöknek és minden hivatásosnak: szolgáljanak becsülettel, tisztességgel a törvény, valamint a hazánk iránti hűséggel. Legyen bátorságuk felszólalni, ha törvénytelenséget látnak. Legyen tartásuk jelezni, ha méltatlan parancsot kapnak, és legyen erejük kiállni, ha a hivatásuk becsülete sérülne. Nem annak kell félnie, aki a törvényt betartja és betartatja. Annak kell félnie, aki visszaél a helyzetével. Az egyenruha a hazánkat szolgálja, nem a hatalmat. A törvény pedig minden magyar emberét, nem a hatalmasokét” – mondta a kormányfő.
Az ország számít a most esküt tett tisztekre, folytatta Magyar Péter, ugyanakkor hangsúlyozta, ők is számíthatnak a hazájukra. Mint mondta: „A rendvédelmi hivatás nem tartható fenn puszta lelkesedésből. Nem lehet éveken át fegyelemről, esküről és helytállásról beszélni, miközben méltatlan anyagi megbecsüléssel, túlterheltséggel, elavult eszközökkel és bizonytalan életpályával kell szembenézni. A mi célunk egy működő és emberséges Magyarország felépítése. Ez nem létezhet működő és emberséges rendvédelem nélkül. Magyarország nem csak elvárásokat fog támasztani. A hazánk tartozik a rendvédelemnek. Tisztességesebb bérekkel, kiszámítható életpályával, korszerű felszereléssel, emberhez méltó körülményekkel és olyan vezetőkkel, akik megtartják, támogatják a rájuk bízott embereket. Ezt az adósságot a magyar állam lépésről lépésre törleszteni fogja önöknek és az egész magyar rendvédelemnek.”
A miniszterelnök leszögezte, a jövőre nézve egyértelmű a választás: a cél, hogy a magyar rendvédelem újra a szakmai tudás, a fegyelem, a bátorság és az erkölcsi tartás közössége legyen, mert „a rang nem helyettesíti a jellemet, a parancs nem helyettesíti az ítélőképességet, a felhatalmazás soha nem ment fel az emberség alól.” Magyar Péter végezetül köszönetet mondott a hallgatók családjának a támogatásért, az oktatóknak a tudásért, és mindenkinek, aki hisz a magyar rendvédelem jövőjében.
Hallgatói válaszbeszédet Kókány Anna pénzügyőr hadnagy mondott. Visszaemlékezett a kezdetekre, felidézte a képzés során megélt nehézségeket, eredményeket éppúgy, mint a közös sikereket, a kialakult barátságokat, azokat a kötelékeket, amelyek megmaradnak. „Egy olyan korszakban kezdjük meg tiszti pályafutásunkat, amely gyorsabban változik, mint valaha. A technológiai fejlődés, a digitalizáció és az új típusú biztonsági kihívások folyamatos alkalmazkodást követelnek. Ugyanakkor vannak olyan értékek, amelyek nem változnak. A becsület, a hazánk és a szolgálat iránti elkötelezettség, a szakmai felkészültség és az egymás iránti felelősségvállalás. Ezekre kívánjuk építeni jövőbeli munkánkat” – mondta a hadnagy.
A rendezvényen elhangzott, a kar 2026-ban végzett hallgatói közül a rendvédelmi hivatásra kiválóan felkészülve szorgalmas és kitartó munkával kiemelkedő eredményt ért el Berina Kornélia Anna tűzoltó hadnagy, Mészáros Tamás tűzoltó hadnagy, Moravecz Zoltán tűzoltó hadnagy, Szegedi Szimóna Réka tűzoltó hadnagy, Szőlősi Szabolcs Kálmán tűzoltó hadnagy, Vaszkun Levente tűzoltó hadnagy.
Fotó: Szilágyi Dénes